משקפי שמש

משקפי שמש

 

משקפיים הינם מוצר אופנתי, אבל בראש ובראשונה מוצר בעל חשיבות בריאותית רבה לעיניים.
משקפי שמש אמורים להיות נוחים, יפים ומודרניים, אך מעל לכל עליהם לסנן את קרינת ה UV המסוכנת אשר עלולה להזיק לעיניים.

 

מהי קרינת UV?

קרינת UV הינה קרינה אולטרא סגולה המגיעה יחד עם קרני השמש.
קרינת ה UV גורמת לשיזוף בעור, ועלולה לגרום לבעיות עיניים שונות כגון קטרקט, פגיעות רשתית וכו'.
חשיפה ממושכת לשמש, מסוכנת לעין ממש כפי שהיא מסוכנת לעור.

עקב חוסר המודעות אנשים רבים מתעלמים מחשיבות משקפי שמש שתפקידם לסנן את הקרינה, ורוכשים משקפיים בהם סינון הקרינה אינו וודאי. למידע נוסף על קרינת UV לחצו כאן.
 

 

נזקי השמש

חשיפה ממושכת לשמש ללא משקפי שמש גורמת לעין נזקים המצטברים לאורך שנים. בין נזקי העיניים הנפוצים אפשר למצוא תופעות כגון קטרקט, נזקים ללובן העין, נזקי עור לעפעפיים, שומות וקמטים בעור וכן תופעה בשם "פטיריגיום" שמשמעותה צמיחת רקמת חיצונית באזור הקרנית של העין, שנראית כנקודה צהבהבה על לובן העין. הטיפול בתופעות אלו הוא מניעתי, פשוט צריך להרכיב משקפי שמש.

 

סוגי עדשות

יצרני משקפיים משתמשים בחומרי גלם שונים לייצור העדשות. לכל אחד מחומרי העדשות יתרונות וחסרונות משלו, וכל אחד מתאים לצרכים שונים.

משקפי שמש בעלות עדשות זכוכית

משקפיים בעלות עדשות זכוכית מאופיינות ברמת צלילות גבוהה ונטייה להישרט פחות, אך עדשות זכוכית עלולות להכביד על האף. אם אתם מעוניינים במשקפי זכוכית איכותיים,כדאי שתבחרו בעדשות זכוכית מחוסמת. זכוכית זו נשברת בצורה שלא תחדור ותזיק לעין.

משקפי שמש בעלות עדשות פוליקרבונט

משקפיים בעלות עדשות פוליקרבונט עמידות יותר מפני שברים מאשר משקפיים בעלות עדשות זכוכית, אך הן יותר רגישות לשריטות. מצד שני, הן קלות ובטוחות. עדשות אלה מומלצות במיוחד לרוכבי אופניים ולעוסקים בספורט, מאחד שהן עמידות יותר בנפילות.

משקפי שמש בעלות עדשות פלסטיות

משקפיים בעלות עדשות פלסטיות עמידות יותר מפני שברים מאשר משקפיים בעלות עדשות זכוכית, אך חלשות יותר מאשר משקפיים בעלות עדשות פוליקרבונט. מצד שני, הן קלות מאד. משתמשים בהן כאשר אין צורך בעמידות מיוחדת מפני פגיעות ונפילות.

משקפי שמש בעלות עדשות מקוטבות (Polarized)

משקפיים בעלות עדשות מקוטבות (Polarized) מכילות בין שכבות העדשה פילטר שביכולתו להקטין את הבוהק המוחזר ממשטחים כגון שלג, פני הים, כביש חם, משטח זכוכית וכו', ובכך להפחית את הסינוור ולאפשר תמונה יותר ברורה.
בתמונה הבאה ניתן לראות בבירור כיצד מפחיתות עדשות מקוטבות (Polarized) את עוצמת הסינוור:סוגי ציפויים לעדשות
קיימים מספר ציפויים אפשריים לעדשות משקפי שמש. כל אחד מהם ממלא תפקיד חשוב בהגנה על העיניים.

ציפוי נגד קרינת UV

זהו הציפוי החשוב ביותר מבין כל הציפויים הקיימים. הציפוי הינו שקוף לחלוטין ואינו משפיע על צבע העדשה. ניתן להשתמש בו גם עבור משקפי ראייה. באמצעות משקפי שמש ניתן לחסום את קרני ה UV המזיקות. חשוב לא להתפתות לרכישת משקפיים של חברות לא ידועות, במקרים אלה לא בטוח שהעדשות אכן מסננות קרינה או עומדות בתקן כלשהו.

ציפוי נגד השתקפות (אנטי רפלקס)

חשוב שיהיה ציפוי כזה מהצד הפנימי של העדשה, ציפוי זה מונע את השתקפות העין שלכם בצד הפנימי של עדשת המשקפיים. בנוסף, מונע הציפוי סנוור של העין מאור שמגיע מאחורה, ומשתקף על צידה הפנימי של העדשה.

ציפוי מראה חיצוני

בדרך כלל מותקן ב משקפי סקימשקפי אופנועים , משקפי אבק או משקפי שמש.
תפקידו של ציפוי זה הוא לסייע לסינון נוסף של קרינה.


SSL