מאמר - איך לבחור משקפי שמש

איך לבחור משקפי שמש

אם חשבתם שלקנות משקפי שמש זה עסק קל המלווה בכמה מדידות זריזות אל מול המראה, אז טעיתם. בעזרת המדריך הזה תוכלו ללמוד איך לבחור את משקפי השמש הבאות שלכם, דבר שישדרג אתכם רמה אחת מעלה. קניה חכמה של משקפי שמש לא מסתכמת בכך שהמשקפיים יראו טוב ויהיו אופנתיות. האם אי פעם חשבתם על הגנת UV ? עמידות? איכות ראייה?

הגנה מקסימלית לעיניים שלכם
חשיפה ממושכת לקרינה אולטרה סגולה הידועה גם כקרינת UV , עלולה להוביל לבעיות רבות בעיניים מבעיות כגון קטרקט (הזדקנות העין), כוויות וצריבות ועד בעיות חריפות יותר כגון סרטן. אם אתם מעוניינים שמשקפי השמש יגנו עליכם מאותם סיכונים, חפשו זוג משקפי שמש שחוסם לפחות 99% מקרני הUVB (קרינה באורך גל בינוני אשר חשיפה ממושכת אליה עשוייה לגרום לתופעות המוזכרות לעיל) ולפחות 95% מקרני הUVA (הקרינה הנפוצה ביותר וגם הכי פחות מסוכנת, אך בגלל שכיחותה חשוב לוודא את הגנת משקפי השמש מפניה). אם המשקפיים מתוייגות כ'קוסמטיות' או אם הן כלל לא מספקות מידע על אחוז חסימת הקרינה, פשוט מאוד ותרו עליהם.

בחרו בחכמה את הצבע
כמובן שהכוונה היא לא לצבע המסגרת של משקפי השמש אלא לצבע העדשות. צבע העדשות של משקפי השמש לא רק קשור להצהרות אופנתיות למיניהן, אלא בעיקר להשפעת החדות והניגודיות של הצבעים הנראים מבעד לעדשה. חלק מהצבעים של העדשות מחזקות את הניגודיות, דבר שעשוי להיותבעל יעילות רבה ביום יום ולא לפגום באיכות הראייה. עם זאת, לעדשות יכולות להיות גם השפעות אחרות כדוגמאת טשטוש הצבעים, דבר שעלול להיות מסוכן בעת ביצוע פעולות יומיומיות מסויימות כגון נהיגה. אל לכם לשכוח שמשקפי השמש לא צריכות להוות מטרד ואינכם צריכים להרגיש מוגבלים בראייתכם בעת הרכבתם. לדוגמא, בזמן נהיגה חשוב שמשקפי השמש לא יפחיתו מניגודיות הצבעים ושהאור יהיה חזק ולא עמום. לכןכיום יש משקפי שמש שניתן להחליף בהן עדשות בהתאמה ישירה לפעילות אותה אתם עושים: נהיגה, ספורט, ריצה, הליכה, שהייה בים וכו'. 

עדשות אפורות מפחיתות את עוצמת האור מבלי לפגוע בניגודיות של הצבעים ולכן מתאימות לפעילות יומיומית רגילה.

עדשות חומות מגדילות מעט את הניגודיות של הצבעים על ידי חסימה של חלק מהאור הכחול. מתאימות מאוד לאזורים ונופים מושלגיםובעיקר לסקי.

עדשות צהובות מגדילות משמעותית את הניגודיות של הצבעים מאחר והן חוסמות כמעט את כל האור הכחול, מה שהופך אותן לפופולריות בקרב ציידים אשר נהנים מהיתרון שמקל עליהם כשר הם מסתכלים לשמיים. לעומת זאת, הן לא שימושיות בכל פעילות שדורשת זיהוי צבעים כגון נהיגה.

קחו בחשבון את החומר ממנו עשוייה העדשה
עדשות שנשרטות בקלות הן חסרות ערך. עדשות צריכות להיות מורכבות מחומר עמיד, גמיש, בעלות משקל זניח ובהירות אופטית גבוהה. ישנם סוגים שונים של חומרים המשמשים להרכבת עדשות משקפי השמש - מזכוכית שנחשבת למאוד יקרה ועד חומרים סינתטיים כמו פוליקרבונט שנחשב לחומר העמיד ביותר בפני שריטות.

לאחר שווידאתם את שלושת השלבים החשובים ביותר בבחירת משקפי שמש, כעת אתם יכולים להחליט על סגנון משקפי השמש. משקפי שמש מגיעים בצורות, סגנונות וגדליםשונים ומגוונים. שימו לב להתאים את משקפי השמש לגודל הפנים (לפנים קטנות יתאימו גם משקפי שמש קטנים ולהפך), צורת הפנים וכמובן נוחות ומשקל – מדדו את המשקפיים כדי לוודא שהן אכן נוחים ומתאימים לכם.

בסופו של עניין חשוב שתזכרו שכיום, בעולם שבו המודעות לקרינת השמש ולנזקים הרבים שהיא גורמת לנו הולכת וגוברת, חשוב לבחור משקפי שמש בצורה נבונה, ולקדם בסדרי העדיפויות את השיקולים של יעילות ואפקטיביות לפני שיקולים חיצוניים של סטייל ועיצוב.

טיפים לבחירת משקפיים
למידע על קניית משקפי שמש
לחצו כאן.
למידע על קניית משקפי ראייה לחצו כאן.


SSL